Organizata bamirëse turke dhuron 100 ton farë gruri në Afganistan

Një organizatë bamirësie turke dërgoi të martën 100 ton farë gruri dhe materiale ndihme për zyrtarët e Ministrisë së Bujqësisë së vendit të drejtuar nga Talibanët në kryeqytetin Kabul.

Semih Lutfu Turgut, konsulli i përgjithshëm i Turqisë në qytetin afgan të Mazar-i Sharif, duke folur në ceremoninë e mbajtur në ambientet e ministrisë për dorëzimin e farave të sjella nga Turqia, tha se vendi i tij u ka qëndruar njerëzve në nevojë në të gjithë botën me organizatat e saj shtetërore dhe joqeveritare.

Ai falënderoi Fondacionin e Ndihmës Humanitare (IHH) dhe zyrtarët e administratës talebane që kontribuan në ndihmën për të arritur në Kabul.

“Turqia ka ndihmuar gjithmonë ata që kanë nevojë, si me shtetin e saj ashtu edhe me popullin e saj. Ajo ka arritur në të gjitha pjesët e botës me mundësitë e saj,” tha ai.

Ai theksoi se ndihmat e ofruara nga organizatat turke  kanë çuar në përmirësimin e marrëdhënieve midis kombeve dhe “thyerjen e paragjykimeve”.

Huseyin Oruc, nënkryetari i IHH, duke folur gjithashtu në ceremoni, tha se të gjitha këto ndihma ishin një shenjë se ata nuk e lanë popullin afgan të qetë.

“Si IHH, ne kemi punuar në zonat e krizës në mbarë botën për 30 vjet. Gjëja më e rëndësishme që kam mësuar në këto 30 vjet është se ne sjellim vëllazëri sesa bamirësi. Në vend që të ndihmojmë, erdhëm të themi se jemi me ju jemi vëllezër.IHH është një fondacion i krijuar për të treguar se ne jemi pjesë e një trupi”, theksoi ai.

Ai nënvizoi se në “periudhën e re” në Afganistan, grupi i bamirësisë ndihmoi kamionët e ndihmës së parë nga Turqia të arrinin në vend.

“Ne treguam se është e mundur të vini në Afganistan. Për sa kohë që kjo është e mundur, unë i bëj thirrje gjithë Turqisë, gjeografisë islame dhe gjithë Perëndimit, ‘Mund të vini edhe ju. Duhet të vini. Sot është dita që duhet të vijmë”, shtoi ai.

“Ne nuk e lamë (popullin e Afganistanit) vetëm dhe shpresoj se nuk do t’i lëmë ata vetëm,” tha ai.

Abdurrahman Rashid, zëvendësministri i bujqësisë i administratës talebane, në ceremoni u bëri thirrje vendeve myslimane që të ndihmojnë popullin afgan, duke thënë se korrupsioni dhe problemet e sigurisë morën fund me marrjen nën kontroll të vendit nga talebanët dhe shtoi se populli i Afganistanit kanë nevojë për ndihmë ndërkombëtare.

“Vendet perëndimore duhet të lirojnë paratë që kanë bllokuar në llogaritë bankare ndërkombëtare që i përkasin Afganistanit. Këto para i përkasin popullit afgan ,” tha ai.

Ai gjithashtu vuri në dukje se ndihmat e ardhura do t’u shpërndahen nevojtarëve në një “mënyrë transparente”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.