Organizata e Trump akuzohet për evazion fiskal

14:30 02/07/2021

Shefi i financave të ish-presidentit nuk deklaroi te ardhurat me vlere 1.7 milion Dollarë për 15 vjet

Kompania e ish-presidentit amerikan Donald Trump dhe shefi i financave janë akuzuar për evazion fiskal.

Allen Weisselberg, 73 vjeç, u dorĂ«zua tek autoritetet e drejtĂ«sisĂ« nĂ« Nju Jork. Ai u akuzua pĂ«r mosdeklarim tĂ« tĂ« ardhurave me vlerĂ« 1.7 milion DollarĂ«. ProkurorĂ«t thonĂ« se skema 15-vjeçare ndihmoi drejtuesit tĂ« shmangin taksat duke dhĂ«nĂ« pĂ«rfitime, tĂ« tilla si qiraja dhe tarifat e shkollĂ«s.

AvokatĂ«t e firmĂ«s dhe Weisselberg kanĂ« deklaruar pafajĂ«sinĂ« e tyre pĂ«r akuzĂ«n e  mashtrimit tatimor. AsnjĂ« akuzĂ« nuk u ngrit kundĂ«r Trump personalisht. Organizata Trump Ă«shtĂ« njĂ« kompani familjare qĂ« zotĂ«ron hotele, klube golfi dhe prona tĂ« tjera  dhe pĂ«rfaqĂ«son gjithashtu njĂ« marke globale qĂ« pĂ«rfshin oferta librash, shfaqje televizive. Akuzat penale janĂ« tĂ« parat qĂ« lindin nga hetimet e gjata pĂ«r mashtrim tĂ« pretenduar nga tĂ« dy prokurori i rrethit Manhattan dhe prokurori i pĂ«rgjithshĂ«m i shtetit.

Barry Weisselberg, i cili administronte një pistë patinazhi nën pronësi të Trump, në një nga zonat e njohura të Nju Jorkut në Central Park, gjatë një dëshmie për divorc në 2018, shprehej se apartamenti i Trump ishte i korporatës dhe për këtë arsye nuk paguante qira.

Çështja penale kundĂ«r Allen Ëeisselberg-ut, njĂ« besnik i Trump dhe babait tĂ« tij Fred Trump, njĂ« biznesmen i njohur nĂ« fushĂ«n e pasurive tĂ« patundshme, mund t’u japĂ« prokurorĂ«ve mjetet pĂ«r tĂ« ushtruar presion ndaj tij qĂ« ta detyrojnĂ« tĂ« bashkĂ«punojĂ« pĂ«r tĂ« treguar ato qĂ« ai di mbi marrĂ«dhĂ«niet e biznesit tĂ« Trump.

Trump dhe aleatĂ«t e tij kanĂ« thĂ«nĂ« se hetimet janĂ« tĂ« motivuara politikisht. Aktakuza u dĂ«rgua ish presidentit amerikan i cili vijon te jete ne diskutime pĂ«r njĂ« kthim tĂ« mundshĂ«m si president nĂ« 2024.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *