Organizata e Trump nën akuza

14:01 26/06/2021

Hetimi është hapur pasi kompania u ofronte drejtuesve të lartë apartamente, makina e pagesa për studimet

Prokurorët në Manhattan kanë deklaruar se organizata e ish-presidentit amerikan Donald Trump mund të përballet me penale në lidhje me përfitimet që u ka dhënë punonjësve të kompanisë.

Kjo gjĂ« ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« pĂ«rfshijnĂ« akuza pĂ«r njĂ« pĂ«rpjekje tĂ« njĂ« kompanie pĂ«r tĂ« shmangur pagimin e taksave, duke pĂ«rfshirĂ« apartamente pa qira, makina dhe pĂ«rfitime tĂ« tjera. Gazeta New York Times, shkruan se avokati i organizatĂ«s Trump, Ron Fischetti tha se kishte zhvilluar njĂ« bisedĂ« me zyrĂ«n e Prokurorit tĂ« Manhatanit, nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r t’i bindur tĂ« mos ngrenĂ« akuza penale ndaj kompanisĂ«, por shtoi se akuzat janĂ« tĂ« pritshme.

“NĂ«se ngrihen akuza tĂ« tilla, janĂ« tĂ«rĂ«sisht absurde dhe tĂ« pashembullta. E gjithĂ« kjo po bĂ«het vetĂ«m pĂ«r t’u hakmarrĂ« ndaj Donald Trumpit,” Ă«shtĂ« shprehur avokati i Trump.

Deri tani procesi i gjatë hetimor nuk ka rezultuar në akuza. Prokurorët kanë kohë që analizojnë dokumentacionin fiskal të ish-presidentit, kanë paraqitur urdhra gjykate për nxjerrjen e dokumenteve dhe kanë intervistuar dëshmitarë që kanë punuar nga afër me ish-presidentin si dhe drejtues të kompanisë.

Procesi hetimor është përqendruar pjesërisht tek shefi i financave të organizatës Trump, Allen Weisselberg. 73-vjeçari Weisselberg është në vëmendje pasi janë ngritur pikëpyetje për faktin se i biri ka përdorur një apartament në pronësi të kompanisë Trump me kosto të ulët ose falas, si dhe ka pikëpyetje për pagesat e shkollimit në institucione private për nipat e Weisselberg.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *