Origjina e Covid-19, Kina gati të testojë mijëra kampionë gjaku nga Wuhan

KINE

Kina është gati të testojë dhjetëra mijëra mostra të bankave të gjakut nga qyteti Wuhan për të hedhur dritë mbi origjinën e koronavirusit.

Lajmi është konfirmuar për mediat ndërkombëtare nga një zyrtar kinez. Lëvizja vjen në mes të thirrjeve për transparencë mbi shfaqjen e virusit, ndërkohë që hetimi i mostrave të ruajtura në qendrën e gjakut Wuhan ishte kërkuar që në shkurt nga OBSH.

Kina do të ekzaminojë deri në 200,000 mostra gjaku të marra nga banorët e Wuhan-it para shpërthimit të epidemisë Covid-19, deri në muajt e fundit të vitit 2019.

Mostrat mbahen në Qendrën e Gjakut në Wuhan, duke siguruar mostra indesh në kohë reale nga një pjesë e madhe e popullsisë në qytetin kinez, ku SARS-CoV-2 mendohet se ka infektuar njerëzit e parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *