OSBE evakuon stafin nga Ukraina

Sekretarja e OSBE Helga Maria Schmid  ka bĂ«rĂ« me dije evakuimin e pĂ«rkohshĂ«m tĂ« stafit tĂ« nga Ukraina pĂ«r shkak tĂ« situatĂ«s.

Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm për evakuimin e përkohshëm të stafit të OSBE-së nga Ukraina

Për shkak të luftimeve të vazhdueshme dhe situatës së përkeqësuar të sigurisë në Ukrainë, në koordinim me Kryesuesin në detyrë, kam vendosur të evakuoj përkohësisht të gjithë anëtarët e misionit ndërkombëtar nga Ukraina sa më shpejt të jetë e mundur.

PĂ«rkushtimi dhe guximi i stafit tĂ« OSBE-sĂ« Ă«shtĂ« i lavdĂ«rueshĂ«m. OSBE-ja krijoi menjĂ«herĂ« Misionin Special tĂ« Monitorimit (SMM) nĂ« vitin 2014 dhe burrat dhe gratĂ« e pĂ«rkushtuara tĂ« kĂ«tij misioni kanĂ« qenĂ« sytĂ« dhe veshĂ«t tanĂ« tĂ« paanshĂ«m nĂ« terren nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin. Koordinatori ynĂ« i projektit nĂ« UkrainĂ« ka punuar me zell qĂ« nga viti 1999 pĂ«r tĂ« ndihmuar UkrainĂ«n tĂ« rrisĂ« sigurinĂ« e saj dhe tĂ« zhvillojĂ« legjislacionin, institucionet dhe praktikat e saj nĂ« pĂ«rputhje me standardet demokratike.

Ne kemi njĂ« trashĂ«gimi me tĂ« cilĂ«n duhet tĂ« krenohemi nĂ« vend. Mezi presim tĂ« rifillojmĂ« misionet tona kur ta lejojnĂ« rrethanat.

Evakuimi i stafit tonë do të kryhet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe e realizueshme në varësi të faktorëve përkatës në terren.

Ky vendim nuk Ă«shtĂ« marrĂ« lehtĂ« dhe zhvendosja Ă«shtĂ« menduar tĂ« jetĂ« e pĂ«rkohshme. Siguria e grave dhe burrave tĂ« pĂ«rkushtuar qĂ« shĂ«rbejnĂ« si sy dhe veshĂ« tĂ« paanshĂ«m tĂ« komunitetit ndĂ«rkombĂ«tar nĂ« terren nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin Ă«shtĂ« e domosdoshme.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *