Pabarazia e grave po kthehet si në 1970

12:50 08/03/2021

Pandemia e Covid-19 ka sjellë efekte negative për mbi 70% të nënave në Mbretërinë e Bashkuar

GratĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar kanĂ« lĂ«shuar njĂ« thirrje tĂ« dĂ«shpĂ«ruar pĂ«r ndihmĂ«. MĂ« shumĂ« se gjysma besojnĂ« se pabarazia e grave rrezikon tĂ« kthehet nĂ« vitet 1970 nĂ« punĂ«, nĂ« shtĂ«pi dhe nĂ« shoqĂ«ri.

Sondazhi i bĂ«rĂ« nga Mumsnet pĂ«r DitĂ«n NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« Grave tregon se gratĂ«  kanĂ« mĂ« shumĂ« gjasa tĂ« humbasin vendet e tyre tĂ« punĂ«s , tĂ« mbajnĂ« barrĂ«n e shtĂ«pise dhe punĂ« tĂ« vĂ«shtira si pĂ«rkujdesja e fĂ«mijĂ«ve si dhe e ardhmja e tyre mund tĂ« jetĂ« edhe mĂ« e frikshme.

NdĂ«rsa fĂ«mijĂ«t kthehen nĂ« shkollĂ« nĂ« Angli, sondazhi tregon se gratĂ« kanĂ« mbajtur barrĂ«n e mbylljes, me 70% tĂ« nĂ«nave me partnerĂ« meshkuj qĂ« bĂ«jnĂ« tĂ« gjithĂ« ose pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« shkollimit nĂ« shtĂ«pi. Tre tĂ« katĂ«rtat e grave thanĂ« se gjatĂ« bllokimit ishte mĂ« e lehtĂ« pĂ«r partnerin e tyre tĂ« punonte pa ndĂ«rprerje .

Po ashtu njĂ« nĂ« pesĂ« nĂ«na nĂ« punĂ« me pagesĂ« tĂ« rregullt sipas sondazhit kanĂ« ulur  orĂ«t e tyre tĂ« punĂ«s pĂ«r tĂ« pĂ«rballuar rritjen e kujdesit pĂ«r fĂ«mijĂ«t dhe mĂ« shumĂ« se njĂ« e treta thanĂ« se pandemia e Covid 19 ka ndikuar gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« nĂ« karrierĂ«n  e tyre.

Sondazhi gjithashtu ekspozon hendekun e kujdesit shtĂ«piak tĂ« MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar, me 73% tĂ« tĂ« anketuarave qĂ« thonĂ« se kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« gjithĂ« ose pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« larjes se rrobave, 62% kanĂ« bĂ«rĂ« blerjen e ushqimeve dhe 61% kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« gjithĂ« ose shumicĂ«n e pastrimit dhe rregullimit. Zonat e vetme shtĂ«piake qĂ« i afroheshin barazisĂ« ishin larja e tualetit dhe vendosja ne gjum e fĂ«mijĂ«ve si dhe kujdesi pĂ«r kafshĂ«t shtĂ«piake.

The Guardian tregon se ky studim paraqet një pamje mjaft dëshpëruese të mënyrës se si është përkeqësuar pabarazia gjinore gjatë pandemisë. Ekspertët i kanë bërë thirrje qeverive që të hartojnë politika specifike për të korrigjuar pabarazinë që është shkaktuar nga Covid.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *