Pabarazia e madhe globale e vaksinave/ Kreu i OBSH: Injeksionet përforcuese do të parandalojnë variantet e reja të Covid-19

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) bëri thirrje të hënën për një moratorium dy-mujor në administrimin e injeksioneve përforcuese të vaksinave COVID-19 si një mjet për të zvogëluar pabarazinë globale të vaksinave dhe parandalimin e shfaqjes së varianteve të reja të koronavirusit.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH -së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, se ai ishte i zhgënjyer nga qëllimi i dhurimeve të vaksinave në të gjithë botën, pasi shumë vende luftojnë për të siguruar dozat e para dhe të dyta për më shumë se fraksione të vogla të popullsisë së tyre, ndërsa kombet më të pasura të ruajë rezervat në rritje të vaksinave.

Tedros u bëri thirrje vendeve që ofrojnë dozat e treta të vaksinës për të ndarë atë që mund të përdoret për nxitësit me vendet e tjera në mënyrë që të rrisin mbulimin e tyre të parë dhe të dytë të vaksinimit.”

Disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Hungarinë, si dhe të tjera në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Azi, tashmë po ofrojnë ose po planifikojnë t’u ofrojnë popullatave të tyre injeksione përforcuese COVID-19.

Në fillim të gushtit, Hungaria u bë vendi i parë në Bashkimin Evropian me 27 anëtarë që lejoi banorët të regjistroheshin për dozën e tretë, dhe më shumë se 187,000 njerëz kanë marrë një përforcues deri më tani, sipas statistikave të qeverisë.

Javën e kaluar, zyrtarët shëndetësorë amerikanë njoftuan planet për të shpërndarë të shtëna nxitëse të COVID-19 për të gjithë amerikanët në një përpjekje për të rritur mbrojtjen kundër një rritje të rasteve që i atribuohen variantit Delta dhe shenja se efektiviteti i vaksinave po bie.

Megjithatë, agjencia shëndetësore e OKB -së ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur që kombet e pasura të bëjnë më shumë për të ndihmuar në përmirësimin e aksesit ndaj vaksinave në botën në zhvillim.

Të hënën, Tedros tha se nga 4.8 miliardë doza të vaksinave të dorëzuara deri më tani globalisht, 75 përqind kanë shkuar në vetëm 10 vende ndërsa mbulimi i vaksinave në Afrikë është më pak se 2 përqind.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *