Pak ditë para karantinës totale, Sllovenia ashpërson masat në kufi, ja rregullat e reja të vendosura nga autoritetet

Kufizime të forta në kufijtë e Sllovenisë hynë në fuqi sot përpara bllokimit 11-ditorë, i cili fillon më 1 prill.

Mbyllja e disa vendkalimeve kufitare tashmë po krijon probleme për sllovenët që kalojnë kufirin çdo ditë, raporton agjencia e lajmeve STA.

Me përjashtim të një numri shumë të vogël të përjashtimeve, udhëtimi në të gjitha vendet e shënuara si të kuqe në listë është i ndaluar dhe të gjithë fqinjët e Sllovenisë janë në listë dhe kërkohet një karantinë 10-ditore me hyrjen nga vendet e tilla.

Të gjithë udhëtarët nga vendet në listën e kuqe do të duhet të futen në karantinë nëse nuk tregojnë një test PCR të bërë në BE ose në një nga vendet e Shengenit në 48 orët e fundit.

Një certifikatë e imunizimit me vaksinat Pfizer-BioNTech, Moderna ose AstraZeneca ose prova se një person ka pasur COVID-19 në gjashtë muajt e fundit është gjithashtu e mjaftueshme, me kusht që të lëshohet në një vend të BE-së ose në zonën Shengen.

Transportuesit ndërkombëtarë, transportuesit që largohen ose hyjnë në vend për një maksimum prej tetë orësh, persona në transit, diplomatë dhe fëmijë deri në moshën 13-vjeç që udhëtojnë në shkollë çdo ditë dhe shoferët e tyre mund të hyjnë në Slloveni pa karantinë ose testim të detyrueshëm.

Pa karantinë, por me një test të shpejtë ose PCR që nuk është më shumë se shtatë ditë, njerëzit që kalojnë kufirin çdo ditë, njerëzit mbi 13 që kalojnë kufirin për të shkuar në shkollë dhe shoferët e tyre, pronarët e tokave në të dy anët e kufirit mund të hyni në Slloveni dhe njerëzit që shkojnë në udhëtime emergjente.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.