Pak kërkesa gjatë tetorit për t’u vaksinuar kundër COVID-19, mbi 700 mijë qytetarë kanë marrë dy dozat në Kosovë

pak kerkesa gjate tetorit per tu vaksinuar kunder covid 19 mbi 700 mije qytetare kane marre dy dozat ne kosove
pak kerkesa gjate tetorit per tu vaksinuar kunder covid 19 mbi 700 mije qytetare kane marre dy dozat ne kosove

Muaji tetor ka pasur kërkesa të vogla për vaksinim kundër koronavirus në Kosovë. Ky fakt është bërë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, ditë më parë përmes një njoftimi ku edhe bëri të ditur se plani pesë javor për vaksinim gjatë fundjavës, ka përfunduar, dhe se tani e tutje qendrat e vaksinimit punojnë vetëm gjatë ditëve të punës.

“Vaksinimi i një numri të konsiderueshëm të qytetarëve me dozën e parë dhe të dytë të vaksinës kundër COVID-19 dhe situata epidemiologjike më e qetë ka ndikuar që edhe kërkesat për vaksinim gjatë muajit tetor të jenë më të vogla. Ekipet e vaksinimit ia kanë dalë t’i përgjigjen çdo kërkese për vaksinim, gjatë pesë ditëve të punës, pa patur nevojë të punohet fundjavës”, thuhej në njoftimin e MSh-së.
Deri më tani janë administruar 1 milion e 566 mijë e 251 doza ta vaksinës kundër COVID-19. Sipas të dhënave nga MSh-ja, numri i qytetarëve të vaksinuar me dozën e parë është 841 mijë e 282, kurse me dozën e dytë janë vaksinuar 724 mijë e 969 qytetarë.

Kujtojmë se dje në Kosovë janë shënuar 13 raste të reja pozitive dhe ka qenë vetëm një rast i vdekjes.
Aktualisht në Kosovë janë 439 raste aktive me COVID-19

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts