Paketa e re e ndihmës prej 400 mln dollarë/ SHBA do t’i sigurojë Ukrainës 4 sisteme të tjera raketash

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden do t’i sigurojë Ukrainës katër sisteme të tjera raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë, ose HIMARS, në paketën më të fundit të ndihmës për sigurinë, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes.

Paketa e fundit vlerësohet në 400 milionë dollarë dhe vjen vetëm nga fondet e Autoritetit të tërheqjes presidenciale, që do të thotë se SHBA po dërgon armë direkt nga rezervat e armëve të SHBA.

Paketa prej 400 milionë dollarësh përfshin katër HIMARS shtesë dhe municione shtesë për ta; tre automjete taktike për të “rikuperuar pajisjet, për të mbështetur përpjekjet e Ukrainës për të riparuar, për të rifurnizuar ndërsa beteja vazhdon;” 1000 fishekë municione artilerie 155 mm; municione për shkatërrim; sisteme kundër baterive; dhe pjesë këmbimi dhe pajisje të tjera, tha zyrtari.

1000 fishekë të municioneve artilerie 155 mm që SHBA po i ofron Ukrainës në këtë paketë është një “lloj i ri” municioni që SHBA nuk ia ka ofruar Ukrainës më parë, shtoi zyrtari.

“Ka saktësi më të madhe. Ai i ofron Ukrainës shënjestrim të saktë, aftësi precize për objektiva specifike; do të kursejë municion, do të jetë më efektiv për shkak të saktësisë, kështu që është një evolucion i mëtejshëm në mbështetjen tonë për Ukrainën në këtë betejë për Donbasin”, tha zyrtari.

SHBA i ka dhënë Ukrainës gjithsej 12 HIMARS me angazhimin e këtyre katër sistemeve shtesë, tha zyrtari. Raportet se rusët kanë shkatërruar dy sisteme HIMARS janë të rreme, shtoi zyrtari.

“Ato që janë dhënë tashmë janë të kontabilizuara plotësisht. Ukrainasit janë ende duke i përdorur ato në luftë”, tha zyrtari.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.