Pakistani njofton paketën e ndihmës ushqimore prej 700 milionë USD për të zbutur rritjen e fundit të çmimeve

Kryeministri pakistanez Imran Khan njoftoi të mërkurën një paketë të subvencionimit të ushqimit me vlerë mbi 700 milionë dollarë amerikanë për gjashtë muajt e ardhshëm nën programin “Ehsaas (dhembshuri)” mes rritjes së fundit të çmimeve në vend.

Duke iu drejtuar kombit përmes televizionit kombëtar, Khan tha se rritja e fundit e çmimeve u pasua me rritje të çmimeve të mallrave në tregun ndërkombëtar, kryesisht për shkak të pandemisë COVID-19.

Sipas statistikave zyrtare të publikuara nga Zyra e Kryeministrit, rreth 20 milionë familje të identifikuara përmes anketës së Ehsaas të përfunduar së fundmi do të përfitonin drejtpërdrejt nga ky program.

Sipas paketës, përfituesit do të përfitonin një subvencion për blerjen e miellit, bishtajave dhe vajit të gatimit.

Programi është projektuar si një sistem objektiv i saktë i shpërndarjes së subvencioneve, duke u fokusuar në përfituesit që meritojnë të ofrojnë ndihmë financiare për blerjen e mallrave thelbësore me zbritje përmes transaksioneve të përpunuara në mënyrë dixhitale, thuhet në deklaratën zyrtare. 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com