Pallati luksoz i Erdogan kritikohet nga qytetarët

20:40 07/07/2021

“MadhĂ«shtia presidenciale e cila bie nĂ« kurriz tĂ« taksapaguesve nĂ« kohĂ« pandemie”

Presidenti turk Tayip Erdogan zotëron një pallat veror prej 85 mijë metrash katrorë në gjirin Okluk Cove në Marmaris dhe ka 300 dhoma. Pallati luksoz është i rrethuar nga një plazh privat dhe një pishinë.

NdĂ«rtimi i kĂ«tij  pallati i cili kushton 62 milionĂ« euro, ka shkaktuar reagime tĂ« forta nĂ« rrjetet sociale. NĂ« mes tĂ« njĂ« periudhe krize tĂ« rĂ«ndĂ« ekonomike tĂ« shkaktuar nga pandemia tregohet madhĂ«shtia presidenciale e cila bie nĂ« kurriz tĂ« taksapaguesve.

Nga ana tjetër, ankesa kanë ardhur edhe nga ambientalistët, pasi zona ku është ngritur godina, i është nënshtruar një shpyllëzimi masiv, për t`i hapur vendin ngritjes së 5 strukturave të dimensioneve të ndryshme që strehojnë veç të tjerash dhe personelin, ndërsa ka vend dhe për një pistë helikopterësh.

Rezidenca verore u hap nĂ« vitin 2019 por fotot qarkulluan vetĂ«m disa orĂ« pasi arkitekti turk belg ƞefik Birkiye, krijuesi i super vilĂ«s, i publikoi ato nĂ« faqen e tij tĂ« internetit pĂ«rpara se tĂ« merreshin nga njĂ« gazetĂ« opozitare.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.