Palma de Mallorca: Pasagjerët ia dolën të arratisën në një nga aeroprtet më të ngarkuar spanjoll

Një nga aeroportet më të ngarkuara të Spanjës u mbyll për gati katër orë të premten pas një përpjekjeje të dukshme të emigrantëve për të hyrë ilegalisht në vend.

Një aeroplan që fluturonte nga Kazablanca në Marok për në Stamboll, Turqi, u devijua në Palma de Mallorca pasi në bord u raportua një urgjencë mjekësore.

Kur avioni u ul të shtunën, 21 pasagjerë u larguan me vrap nëpër pista, duke u arratisur mbi gardhin rrethues. Policia më vonë bëri arrestime, por 12 ia dolën të arratisen. Policia po heton nëse ikja e grupit nga avioni ishte spontane apo një komplot i përpunuar për të emigruar ilegalisht.

Zyrtari më i lartë i qeverisë spanjolle për Ishujt Balearik, Aina Calvo, tha se ngjarja ishte e paprecedentë për një aeroport spanjoll. Drama filloi kur shërbimet e urgjencës hipën në aeroplanin e Air Arabia Maroc për të evakuuar një maroken që thuhet se kishte rënë në koma diabetike.

Ndërsa e bënë këtë, 21 pasagjerë të tjerë vrapuan nga shkallët dhe u larguan, duke u fshehur nën avionët e parkuar. Pasi një kontroll shëndetësor në një spital e gjeti atë të aftë dhe mirë, marokeni u lirua dhe u arrestua për hyrje të paligjshme në vend, raporton agjencia e lajmeve e Spanjës Efe.

Rreth 60 fluturime kombëtare dhe ndërkombëtare u devijuan ose u vonuan si rezultat i incidentit. Avioni i Air Arabia Maroc vazhdoi më vonë për në Turqi me pasagjerët e tij të mbetur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.