Pamje apokaliptike! Vullkani La Palma vazhdon të bëjë kërdinë

22:21 30/11/2021

Llava e vullkanit, La Palma vazhdon të kërcënojë ndërtesat në qytetin e La Laguna, i cili u evakuua më shumë se një muaj më parë.

Llava me rrjedhje të shpejtë po lëviz nëpër pjesë të ishullit La Palma, disa muaj pasi shpërtheu për herë të parë.

Ndërkohë, kisha e qytetit tani është vetëm një kilometër (rreth 0.6 milje) nga rrjedha më e gjerë e llavës.

Shpërthimet evullkanit filluan më 19 shtator dhe nuk kanë të ndalur që atëherë.

Llava tashmë ka arritur në Atlantik në dy vende në bregun perëndimor të ishullit.

Vullkani ka shkatërruar 1,134 hektarë (rreth 2,800 hektarë), një e treta e të cilave është tokë bujqësore. Rrjedha ka gllabëruar plantacione bananesh dhe avokadoje jetike për ekonominë e ishullit.

Ai gjithashtu ka shkatërruar më shumë se 1200 shtëpi dhe 300 ndërtesa të tjera.

Më shumë se 6,000 njerëz janë zhvendosur në ishullin me një popullsi prej rreth 80,000.

La Palma është një nga më të vegjlit e ishujve Kanarie të Spanjës, e vendosur në brigjet perëndimore të Marokut./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com