Pamje e rrallë nga Marsi

21:58 11/04/2021

NASA ka publikuar njĂ« imazh mahnitĂ«se nga Marsi qĂ« tregon zona tĂ« mbuluara nga njĂ« det “blu” me duna prej rĂ«re. Imazhi tregon dunat prej rĂ«re qĂ« mbulojnĂ« polin e veriut tĂ« planetit, ku temperaturat mund tĂ« shkojnĂ« deri nĂ« minus 150 gradĂ« Celcius.

NASA thotĂ« se kĂ«to duna mbulojnĂ« njĂ« zonĂ« tĂ« madhe sa Teksasi, shteti i dytĂ« mĂ« i madh nĂ« SHBA, qĂ« Ă«shtĂ« rreth 695,662 kmÂČ. Imazhi, i publikuar pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« tĂ« enjten, i pĂ«rket njĂ« zone prej rreth 30 kilometrash tĂ« gjerĂ«. U kompozua me disa imazhe tĂ« shkrepura nga Dhjetori 2002 deri nĂ« NĂ«ntor tĂ« 2004 Mars Odyssey i NASA-s, qĂ« Ă«shtĂ« pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r kĂ«tĂ« foto.

Ngjyrat në foto tregojnë temperaturat e ndryshme. Bluja përfaqëson zonat e ftohta, ndërsa ngjyrat e verdha dhe portokalli tregojnë për duna që janë ngrohur nga dielli.

NASA tha se ky imazh ishte pjesë e një seti special imazhesh për të shënjuar 20 vjetorin e Odyssey, anija kozmike më jetëgjatë në Mars. Kjo anije robotike u dërgua në orbitë në Prill të 2001-t dhe që prej asaj kohe ka fotografuar në mënyrë të vazhdueshme planetin e kuq./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.