Pamje nga bombardimi në spitalin e Mariupolit

Forcat ruse  bombarduan njĂ« maternitet  nĂ« UkrainĂ«n jugore , thanĂ« autoritetet atje tĂ« mĂ«rkurĂ«n, njĂ« sulm i pĂ«rshkruar nga presidenti i vendit Volodymyr Zelensky si njĂ« “mizori”.

Sulmi i raportuar erdhi pavarësisht se Rusia ra dakord për një pauzë 12-orëshe.

Këshilli i qytetit të Mariupolit postoi një video të spitalit të shkatërruar në qytet dhe akuzoi forcat ruse se hodhën disa bomba mbi të nga ajri.

“ShkatĂ«rrimi Ă«shtĂ« i madh,” tha kĂ«shilli. “NdĂ«rtesa e objektit mjekĂ«sor ku janĂ« trajtuar fĂ«mijĂ«t sĂ« fundmi Ă«shtĂ« shkatĂ«rruar plotĂ«sisht.

Zelensky përsëriti thirrjen e tij për aleancën ushtarake të NATO-s për të shpallur një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë.

Ja disa pamje nga vendi i ngjarjes :

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.