Pamje nga qielli, ujërat e ndotura në të gjithë botën

08:52 19/03/2021

Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 4 miliardë njerëz përjetojnë mungesa të mëdha uji për të paktën një muaj në vit dhe rreth 1.6 miliardë njerëz, pothuajse një e katërta e popullsisë së botës kanë probleme për furnizim me ujë të pastër dhe të sigurt.

Kombet e Bashkuara thonë se mungesa e ujit po rritet dhe më shumë se gjysma e popullsisë së botës do të jetojnë në rajone me mungesë uji deri në vitin 2050.

Në prag të Ditës Botërore të Ujit në 22 Mars, fotografët e Reuters përdorën dronë për të kapur fotografi dhe video dramatike të  ujërave të ndotura në të gjithë botën./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *