Pamje shokuese/ Ekzekutuan 3 policë, me urdhër të Presidentit anëtarët e bandës gjunjëzohen dhe tërhiqen zvarrë në qytet (FOTO)

Mediat në El Salvador kanë publikuar pamje dramatike të momentit kur tre anëtarë të një bande të dyshuar për vrasjen e policëve në vend, u tërhoqën zvarrë në rrugë para forcave të policisë dhe medias.

Autoritetet thonë se treshja ishin pjesë e “Barrio 18 Sureños”, një nga tre bandat kryesore që vepronin në vendin e vogël të Amerikës Qendrore, i cili ka një nga normat më të larta të vrasjeve në botë.

Anëtarët e dyshuar të bandës u tërhoqën në një rrugë dheu në lagjen ‘La Realidad’ të Santa Ana nga një njësi e madhe oficerësh të armatosur policie, të cilët sulmuan një ndërtesë aty pranë dhe i arrestuan.

Më pas ata u detyruan të gjunjëzoheshin me duar në pranga ndërsa forcat e rendit pozuan për foto me mediat.

Dy nga individët, një grua e re dhe një djalë në dukje adoleshent, e panë me parehati dhe ulën kokën në përpjekje për të fshehur fytyrat e tyre nga blicet e kamerës.

Por burri tjetër i nguli sytë në mënyrë të palëkundur kamerave me një gëlltitje kërcënuese të gdhendur në fytyrën e tij të mbuluar me tatuazhe.

Arrestimet vijnë vetëm disa ditë pasi presidenti salvadoran Nayib Bukele u zotua në fillim të kësaj jave të ‘intensifikojë’ përpjekjet tashmë të ashpra të qeverisë së tij për të luftuar dhunën e shfrenuar të bandave pasi tre oficerë policie u vranë të martën.

Njoftimi i presidentit të martën e rrit edhe më shumë rrezikun pasi qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në mars, kur 62 persona u vranë brenda një dite si pasojë e dhunës së bandave.

“Ajo që po u vjen anëtarëve të bandave është shumë më e madhe dhe ata do të paguajnë shtrenjtë që u kanë marrë jetën këtyre tre heronjve”, tha Bukele në një konferencë speciale shtypi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.