Pamje të rralla me ngjyra, në brendësi të kohës së Perandorisë së Carit në Rusi (FOTO)

Foto të rralla të kohës së dinastisë së fundit të Carëve të Rusisë kanë dalë në dritë së fundmi.

Të shkrepura rreth 1 shekull më parë, pamjet janë vepër e Sergey Prokudin-Gprsky, kimistit që shpiku metodën e re të fotografisë me ngjyra dhe i ngarkuar asokohe me detyrë që të dokumentonte perandorinë e Carit Nikola II.

Por fotot e Sergey shpejt morën një domethënie tjetër, duke u kthyer në dëshminë e fundit të Rusisë imperialiste, që më pas u pasua nga pushteti i hekurt Stalinit dhe pushtimi nazist. Në foto pasqyrohen pamje të jetës tradicionale në të gjithë territorin e perandorisë Ruse. Njerëz duke ngarkuar grurë dhe pambuk në kafshët e tyre të punës.

Në to shihen gjithashtu shenja moderniteti, me ndërtimin e hekurudhave të reja që arrinin nga Moska deri në Shën Petersburg, teksa Rusia tentonte të arrinte fuqitë rivale të industrializuara. Rusia cariste u shkatërrua nga Revolucioni 1917 dhe perandori e familja e tij u ekzekutua.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.