Pamje tmerri nga Turqia, dëbora arrin deri në 1.5 metër, shihni si kanë ngrirë gomerët nga acari

Turqia është përfshirë nga moti i keq, me reshje të shumta dëbore.

Në rrjetet sociale po qarkullon një video ku shihen disa gomerë që janë lënë jashtë nga pronarët e tyre në Van, aty ku kushtet e dimrit janë të ashpra dhe trashësia e borës në pjesët e larta i kalon 1.5 metër.

Siç mund ta shikoni, disa prej tyre kanë ngrirë, vetëm njëri shihet që lëviz. Reshjet e borës në Van nisën para dy netësh dhe vijojnë me intensitet të lartë.

Trashësia e borës i ka kaluar 50 metra në zonat rurale dhe 1.5 metra në vendet e larta. Transporti për në 1018 vendbanime nuk mund të sigurohej.

Në qytetin ku skuadrat bënë përpjekje të mëdha për hapjen e rrugëve të mbyllura, ishin prekëse pamjet e gomerëve që dridheshin nën dëborë. Në verë i përdorin për transport por në dimër lihen të ngordhin jashtë nga pronarët.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.