Pamjet e tmerrit/ Raketa ruse del jashtë kontrollit dhe bie drejt Tokës, NASA në alarm! (Video)

NASA u vu në gjurmët e një pjesë të raketës ruse “Angara-A5”, e cila u lëshua nga qendra Plesetsk në veriperëndim të Rusisë në 27 dhjetor, por doli jashtë kontrollit, thotë CNN.

Edhe pse pjesë të shumta të mbetjeve raketore digjen pas hyrjes në atmosferën e Tokës dhe rreziku për njerëzit është i vogël, kur bëhet fjalë për pjesë më të mëdha ato mund të shndërrohen në rrezik nëse përfundojnë në zona të banuara.

Episodi shkaktoi një shqetësim jo të vogël, dhe komanda hapësinore amerikane arriti më në fudn ta gjurmonte rënien e Angara A5. Ajo hyri në atmosferën e Tokës diku mbi jugun e Oqeanit Paqësor, por sipas CNN, mund të jetë e pamundur të përcaktohet se ku ra saktësisht.

Më herët, kreu i Agjensisë Europiane të Hapësirë, Holger Krag, që shprehur se raketa ruse po udhëtonte me një shpejtësi prej 7.5 kilometrash per sekondë. Sipas tij, rreziku që buronte prej saj ishte real dhe nuk duhet të injorohej.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.