Pamjet nga rrëzimi i avionit ushtarak në Filipinë, deri tani raportohet për 17 viktima

FILIPINE

Të paktën 17 persona raportohet zyrtarisht të kënë vdekur pas rrëzimit të avioni me 92 ushtarë në bord në Filipine.
Mdërsa mbi 40 persona janë shpëtuar dhe janë dërguar menjëherë në spital..

Avioni C-130 Hercules po përpiqej të ulej aeroportin Jolo në provincën Sulu, por tejkaloi pistën dhe u rrëzua. Më pas, avioni, i cili u rrëzua në një zonë pyjorë, e ndodhur pranë disa ndërtesave, u përfshi nga flakët. Ai ishte nisur nga Cagayan de Oro për në ishullin Mindanao.

Ushtarët në avion ishin pjesë e pranisë së shtuar të ushtrisë në Filipinet jugore për të luftuar militantët islamikë të grupit Abu Sayyaf.

Autoritetet janë shprehur se nuk kishte asnjë shenjë që avioni të ishte sulmuar, ndërsa hetimet do të nisin menjëherë sapo të përfundojë operacioni i shpëtimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.