Pamjet që nuk duhen humbur/ E moshuara 79-vjeçe trajnohet nga njësia speciale, bëhet gati të mbrojë Ukrainën nga Rusia (FOTO)

Një gjyshe që përfundoi stërvitjen civile në Ukrainë për të qenë e gatshme kundër pushtimit të mundshëm rus – është bërë sensacion.

Valentyna Konstantynovska, 79-vjeçe, ka mësuar ta përdor kallashnikovin në poligonin e gardës kombëtare në Mariupol në veri të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

Ajo dhe civilë tjerë janë trajnuar nga pjesëtarët e njësisë speciale Azov. Ukrainasit e kanë përshkruar Koknstantynovskën, si heroinë pasi kaloi me sukses trajnimin.

Plak

“Edhe nëna e juaj do të vepronte njëjtë. Shkova për t’u trajnuar dhe sigurisht se nuk do të jem ushtare e mirë, pasi trupin nuk e kam si dikur. E arma është shumë e rëndë për mua”, tha ajo.

Fqinjët e përshkruan si “ukrainasen e vërtetë”, por ajo nuk është gruaja e vetme që është shprehur e gatshme të luftojë nëse rusët i sulmojnë.

Plakaa
 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *