Pamjet/ Tornado lë pesë persona të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në Kinën lindore

pamjet tornado le pese persona te vdekur dhe dhjetera te plagosur ne kinen lindorePesë persona kanë vdekur dhe rreth 100 të tjerë janë plagosur nga tornado që ka përfshirë një qytet në Kinën lindore.

torndado

Një video dramatike e postuar në rrjete sociale tregon tornadon teksa shkatërron çatitë e shtëpive dhe shkul pemët.

“Moti i rëndë shkaktoi tornado”, tha Byroja e Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Dongming, duke shtuar se qeveria ka krijuar një qendër komandimi dhe ka nisur operacionet e reagimit emergjent.

Siç raportohet, tornado dëmtoi 2,820 shtëpi në Caiyuan, në provincën Shandong, shkruan CNN.

Ndërsa tornadot nuk ndodhin aq shpesh në Kinë sa në SHBA.

Bëhet e ditur se Kina ka mesatarisht më pak se 100 tornado në vit dhe të paktën 1,772 njerëz kanë vdekur nga tornadot që nga viti 1961.

[embedded content]

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts