Pandemia del jashtë kontrollit, Rusia raporton numër rekord të viktimave nga COVID-19

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga koronavirusi njëditor gjatë një rritje të infeksioneve të nxitur nga varianti shumë infektiv Delta dhe një nxitje masive belbëzuese e vaksinimit.

Të martën, autoritetet raportuan 852 vdekje në 24 orët e mëparshme. Shifra e mëparshme rekord për një ditë të vetme ishte 828 vdekje, të regjistruara më 24 shtator.

Në përgjithësi, Rusia ka regjistruar më shumë se 205,000 vdekje nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, sipas shifrave zyrtare. Numri përfaqëson numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë dhe të pestin më të lartë në nivel global.

Tani ka shqetësime në rritje që një valë e katërt e infeksioneve është duke u zhvilluar, javë pasi miliona studentë rusë u kthyen në shkolla dhe kolegje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.