Pandemia kërcënon përparimin global kundër fruthit, thonë organet shëndetësore

Rastet e raportuara të fruthit kanë rënë në krahasim me vitet e mëparshme, por progresi drejt eliminimit të sëmundjes vazhdon të bjerë, duke krijuar kushte të rrezikshme për shpërthime, tregoi një raport i ri të mërkurën.

Në vitin 2020, më shumë se 22 milionë foshnja humbën dozën e tyre të parë të vaksinës kundër fruthit – 3 milionë më shumë se në vitin 2019, duke shënuar rritjen më të ndjeshme në dy dekada, thanë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. CDC).

Krahasuar me një vit më parë, rastet e raportuara të fruthit u ulën me më shumë se 80% në vitin 2020.

“Ndërsa rastet e raportuara të fruthit ranë në vitin 2020, provat sugjerojnë se ka të ngjarë të shohim qetësinë përpara stuhisë pasi rreziku i shpërthimeve vazhdon të rritet në mbarë botën”, tha Kate O’Brien, drejtoresha e imunizimit dhe vaksinave të OBSH-së.

“Është kritike që vendet të vaksinohen sa më shpejt që të jetë e mundur kundër COVID-19, por kjo kërkon burime të reja në mënyrë që të mos bëhet me koston e programeve thelbësore të imunizimit”.

O’Brien tha se imunizimi rutinë duhet të mbrohet dhe forcohet; përndryshe, “ne rrezikojmë të shkëmbejmë një sëmundje vdekjeprurëse me një tjetër”.

Fruthi është një nga viruset njerëzore më ngjitëse në botë, por është pothuajse tërësisht i parandalueshëm përmes vaksinimit, tha OBSH.

Në 20 vitet e fundit, vlerësimet janë se vaksina e fruthit ka shmangur më shumë se 30 milionë vdekje në mbarë botën.

Vdekjet e vlerësuara nga fruthi ranë nga rreth 1.07 milion në 2000 në 60,700 në 2020.

Megjithatë, mbikëqyrja e fruthit gjithashtu u përkeqësua, me numrin më të ulët të ekzemplarëve të dërguar për testim laboratorik në më shumë se 10 vjet.

Monitorimi, testimi dhe raportimi i dobët për fruthin rrezikojnë aftësinë e vendeve për të parandaluar shpërthimet e kësaj sëmundje tepër infektive, thanë OBSH dhe CDC.

Shpërthime të rëndësishme të fruthit ndodhën në 26 vende, duke përbërë 84% të të gjitha rasteve të raportuara, në vitin 2020.

“Numri i madh i fëmijëve të pavaksinuar, shpërthimet e fruthit dhe zbulimi dhe diagnostikimi i sëmundjeve të devijuara për të mbështetur përgjigjet ndaj COVID-19 janë faktorë që rrisin mundësinë e vdekjeve të lidhura me fruthin dhe komplikacioneve serioze te fëmijët,” tha Kevin Cain, MD, imunizimi global i CDC. drejtor.

“Ne duhet të veprojmë tani për të forcuar sistemet e mbikëqyrjes së sëmundjeve dhe për të mbyllur boshllëqet e imunitetit, përpara se udhëtimet dhe tregtia të kthehen në nivelet para pandemisë, për të parandaluar shpërthimet vdekjeprurëse të fruthit dhe për të zbutur rrezikun e sëmundjeve të tjera të parandalueshme me vaksina.”

Aftësia e vendeve për të siguruar që fëmijët të marrin të dyja dozat e rekomanduara të vaksinës së fruthit është një tregues thelbësor i progresit mbarëbotëror në eliminimin e fruthit dhe parandalimin e përhapjes së virusit.

Mbulimi i dozës së parë ra në vitin 2020 dhe vetëm 70% e fëmijëve morën dozën e dytë të vaksinës së fruthit, shumë më poshtë se mbulimi 95% i nevojshëm për të mbrojtur komunitetet nga përhapja e virusit të fruthit.

Duke shtuar përkeqësimin e boshllëqeve globale të imunitetit, 24 fushata vaksinimi kundër fruthit në 23 vende, të planifikuara fillimisht për vitin 2020, u shtynë për shkak të pandemisë COVID-19.

Kjo la më shumë se 93 milionë njerëz në rrezik për sëmundjen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.