Pandemia, rriten vdekjet nga aksidentet rrugore dhe mbidoza në SHBA

Vdekjet nga aksidentet rrugore dhe mbidozat e drogës shënuan rritje dramatike në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2021. Korrespondenjta e Zërit të Amerikës, Dora Mekouar i hedh një vështrim ndikimit që mund të ketë pandemia në sjelljet e rrezikshme të amerikanëve.

Një rritje dramatike e vdekjeve në aksidente rrugore dhe numër rekord i mbidozave të drogës. Ndërsa pandemia COVID-19 ende vazhdon të jetë e pranishme, ka tregues shqetësues se më shumë amerikanë po angazhohen në sjellje të rrezikshme.

“Ka njĂ« efekt nga pandemia qĂ« po shfaqet nĂ« mĂ«nyrĂ«n se si paraqitemi nĂ« punĂ«, familje, ngarjen e makinĂ«s, dhe sigurisht vendimet qĂ« marrim kur kemi zgjedhjen pĂ«r tĂ« konsumuar substanca tĂ« dĂ«mshme pĂ«r shĂ«ndetin”, thotĂ« Jane Terry nga KĂ«shilli KombĂ«tar i SigurisĂ«.

Më shumë se 38 mijë vetë vdiqën nga aksidentet rrugore në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit të parë të pandemisë. Kjo është shifra me lartë që nga viti 2007.

“Ne po shohim mĂ« pak pĂ«rdorim tĂ« rripave tĂ« sigurisĂ« dhe norma mĂ« tĂ« larta shpejtĂ«sie nĂ« rrugĂ«. Ne po shohim pĂ«rdorim mĂ« tĂ« madh tĂ« substancave qĂ« ndikojnĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ«n se si njerĂ«zit ngasin makinĂ«n dhe rreziqet qĂ« ata marrin kur janĂ« nĂ« rrugë”, thotĂ« Shannon Frattaroli nga Qendra pĂ«r Studimin e LĂ«ndimve dhe Politikave nĂ« Universitetin Johns Hopkins.

Pandemia ka rritur pasigurinë e vendit të punës dhe atë ekonomike për shumë amerikanë. Ajo ka ndikuar edhe në marrëdhëniet ndërpersonale.

“AftĂ«sia pĂ«r tĂ« komunikuar dhe pĂ«r t’u shoqĂ«ruar me njerĂ«z tĂ« tjerĂ« nĂ« prani fizike ka qenĂ« e kufizuar. Jemi bĂ«rĂ« gjithnjĂ« e mĂ« tĂ« izoluar”, thotĂ« zonja Frattaroli.

Një numër rekord njerëzish, mbi 96 mijë, vdiqën nga mbidoza në Shtetet e Bashkuara në vitin 2021. Kjo është një rritje prej 30 për qind krahasuar me vitin e paraprak.

“Ne e dimĂ« se abuzimi me substancat u rrit gjatĂ« pandemisĂ«. ShumĂ« njerĂ«z pĂ«rdorin alkool dhe drogĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rballuar stresin qĂ« po pĂ«rjetojmĂ«. Pra, disa njerĂ«z tashmĂ« kishin probleme pĂ«rpara pandemisĂ«, qĂ« u pĂ«rkeqĂ«suan mĂ« tej. Dhe mĂ« pas disa njerĂ«z, tĂ« cilĂ«t nuk kishin probleme mĂ« parĂ«, pĂ«rjetuan nivele kaq tĂ« larta tĂ« stresit saqĂ« pĂ«rdorĂ«n substanca pĂ«r ta pĂ«rballuar atë”, thotĂ« psikologia Maria Espinola.

Ka mundësi për të gjetur zgjidhje për këto probleme. Për shembull, Qendra për Studimin e Lëndimeve dhe Politikave në Universitetin Johns Hopkins thotë se vdekjet në trafikun rrugor mund të zbuten nëse paratë e ndara për infrastrukturën përdoren për të trajtuar edhe arsyet e gabimeve të ngasësve të makinës. Për shembull, kryqëzimet me katër drejtime të prirura për aksidente mund të zëvendësohen me unaza për të lehtësuar trafikun.

Kur bëhet fjalë për abuzimin me substancat, Këshilli Kombëtar i Sigurisë thotë se punëdhënësit amerikanë duhet të rrisin përfitimet e punës, duke përfshirë ofrimin e më shumë shërbimeve për trajtim dhe rikuperim nga abuzimi me substancat.

Por, për momentin, kjo epidemi në këtë kohë pandemie nuk po tregon shenja të ngadalësimit.//VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *