Pandemia zbeh karnavalet e famshme të Rios

[embedded content][embedded content]

23:20 27/02/2022

Anulohen festimet zyrtare, por njerëzit nuk ndalen

Festimet e famshme të karnavaleve të Brazilit janë zbehur këtë vit për shkak përhapjes së variantit Omikron.

Autoritet braziliane njoftuan se nuk do të ketë festime zyrtare, por kjo nuk i ka penguar njerëzit të gjejnë mënyra për të festuar duke organizuar vetë festa private.

Parada spektakolare e shkollave Samba nĂ« Rio Ă«shtĂ« shtyrĂ« pĂ«r nĂ« muajin prill. Edhe festat e shfrenuara nĂ« rrugĂ«t  e qytetit janĂ« anuluar gjithashtu .

OrganizatorĂ«t e quajtĂ«n “zhgĂ«njyes” vendimin e qeverisĂ« pĂ«r tĂ« anuluar festimet pasi ata thonĂ« se kryeqyteti Ă«shtĂ« kthyer nĂ« normalitet dhe se situata e  covid-19  paraqitet e stabilizuar .

“Ka festa çdo fundjavĂ«, nĂ« rrugĂ«, kĂ«shtu qĂ« ndalimi i tyre gjatĂ« karnavaleve nuk ka kuptim,  NjerĂ«zit me tĂ« vĂ«rtetĂ« duan tĂ« festojnĂ«â€, thonĂ« organizatorĂ«t.

Gjithsesi mungesa e eventeve zyrtare nuk e ka penguar ardhjen e turistëve nga e gjithë bota.

Ata kanĂ« shijuar plazhet e qytetit dhe sipas autoriteteve braziliane kanĂ« mbushur gati 80%  tĂ« kapacitetit tĂ« hoteleve nĂ« vend.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.