Papa bëri thirrje për paqe me Rusinë, Borrell kritika Atit të Shenjtë: Hyri në një ‘kopsht’ ku nuk e ftoi askush, nuk është momenti

papa beri thirrje per paqe me rusine borrell kritika atit te shenjte hyri ne nje kopsht ku nuk e ftoi askush nuk eshte momenti
papa beri thirrje per paqe me rusine borrell kritika atit te shenjte hyri ne nje kopsht ku nuk e ftoi askush nuk eshte momenti

Komentet e Papa Françeskut për nisjen e bisedimeve të paqes për t’i dhënë fund konfliktit të Ukrainës janë jashtë linje dhe të parakohshme, ka deklaruar shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Vërejtja e Borrell vjen pasi kreu i Kishës Katolike deklaroi në një intervistë me transmetuesin zviceran RSI fundjavën e kaluar se do të ishte një shfaqje guximi nga Kievi nëse do të ngrinte një “flamur të bardhë” dhe do të hynte në negociata paqeje me Rusinë.

“Ati i Shenjtë hyri në një kopsht ku askush nuk e ftoi… Por t’i bësh thirrje Ukrainës që të dorëzohet është më shumë se një dëshirë për paqe”, tha diplomati gjatë një interviste të enjten me radion publike spanjolle RNE.

Borrell vazhdoi duke thënë se ai beson se “tani nuk është momenti kur është e nevojshme t’i ofrohet Ukrainës të dorëzohet. Përkundrazi, ky është momenti kur ne duhet të vazhdojmë të ndihmojmë.”

Kryediplomati i BE-së është zyrtari më i fundit që kritikon fjalët e Papës, të cilat ndezën zemërim në Kiev dhe më gjerë.

Në një deklaratë të dielën, presidenti ukrainas Zelensky, pa përmendur në mënyrë specifike Papa Françeskun, deklaroi se figurat fetare që po përpiqen të ndihmojnë Ukrainën janë “së bashku me njerëzit, jo dy mijë kilometra e gjysmë larg diku, ndërmjetësues midis dikujt që dëshiron të jetojë dhe dikush që dëshiron të shkatërrojë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts