Papa Françesku e zbulon, pasi të ndërrojë jetë nuk do të varroset në Vatikan

Papa Françesku e zbulon, pasi të ndërrojë jetë nuk do të varroset në Vatikan
papa francesku e zbulon pasi te nderroje jete nuk do te varroset ne vatikan

Papa Françesku ka thënë se ai ka përgatitur “tashmë” varrin e tij në një Bazilikë të Romës në një shenjë të mëtejshme të përpjekjes për t’u shkëputur nga tradita e gjatë e Vatikanit.

Ati i shenjte, i cili mbush 87 vjeç më 17 dhjetor, i tha transmetuesit meksikan N+ se do të pushonte në Bazilikën e Santa Maria Maggiore në lagjen Esquilino në Romë, ku ai shkon të lutet para dhe pas udhëtimeve jashtë shtetit.

Papa Françesku anuloi një udhëtim në Samitin e Klimës COP28 në Dubai pas një periudhe bronkiti akut në fund të nëntorit. Papa i tha gazetarit Valentina Alazraki se ai kishte takuar mjeshtrin e ceremonive në mënyrë që të thjeshtonte funeralet papale, duke shtuar: “Unë do të filloj një ritual të ri”.

Papët zakonisht varrosen me shumë fanatizëm nën bazilikën e Shën Pjetrit në qytetin e Vatikanit. Shëndeti i Papës ka qenë më i dobët vitet e fundit, duke e detyruar atë të përdorë një karrige me rrota dhe të nxiste spekulime rreth tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts