Papa Françesku kritikon Putin

21:20 02/04/2022

Papa Françesku ka kritikuar indirekt presidentin Vladimir Putin lidhur me sulmin rus të Ukrainës, duke thënë se po nxit konflikte për interesa nacionaliste.

Moska i quan veprimet e saj nĂ« UkrainĂ« njĂ« “operacion special ushtarak” i krijuar jo pĂ«r tĂ« pushtuar territore, por pĂ«r tĂ« çmilitarizuar fqinjin e saj. Françesku tashmĂ« e ka hedhur poshtĂ« kĂ«tĂ« terminologji, duke e quajtur atĂ« njĂ« luftĂ«.

“Nga lindja e EvropĂ«s, nga toka e lindjes sĂ« diellit, tani janĂ« pĂ«rhapur hijet e errĂ«ta tĂ« luftĂ«s. Ne kishim menduar se pushtimet e vendeve tĂ« tjera, luftimet e egra nĂ« rrugĂ« dhe kĂ«rcĂ«nimet atomike ishin kujtime tĂ« zymta tĂ« njĂ« tĂ« kaluare tĂ« largĂ«t. SidoqoftĂ«, era e akullt e luftĂ«s, e cila sjell vetĂ«m vdekje, shkatĂ«rrim, ka goditur  fort tashmĂ«  jetĂ«n e shumĂ« njerĂ«zve”.

Papa tashmĂ« ka dĂ«nuar ashpĂ«r atĂ« qĂ« ai e ka quajtur njĂ« “agresion tĂ« pajustifikuar” dhe ka denoncuar “mizoritĂ«â€ nĂ« luftĂ«. KĂ«to deklarata Papa Franceku i bĂ«ri nga Malta aty ku edhe po zhvillon vizitĂ« dy ditore. Sakaq, Ati i ShenjtĂ« Ă«shtĂ« ftuar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe kryetari i bashkisĂ« sĂ« Kievit Vitaliy Klitschko pĂ«r tĂ« vizituar UkrainĂ«n.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.