Papa Françesku vizitë zyrtare në Hungari, takohet me kryeministrin Orban: T’i hapim krahët për të gjithë!

Papa Françesku ndodhet këtë të diel në Hungari, ku është takuar me kryeministrin Viktor Orban. Papa ka deklaruar gjatë vizitës atje se “i hap krahët për të gjithë”. Komenti u interpretua nga disa si një kritikë ndaj politikave anti-migracion të kryeministrit Viktor Orban.

Orban përshëndeti papën argjentinas në Muzeun e Arteve të Bukura dhe të dy shkuan në një takim privat ku morën pjesë gjithashtu presidenti hungarez dhe zyrtarë të Vatikanit.

Qëndrimi i ashpër i Hungarisë mbi migracionin me sa duket nuk doli në pah.

Vatikani tha se takimi u mbajt në një “atmosferë të përzemërt” dhe zgjati më shumë se sa pritej.

“Ndër temat e ndryshme të diskutuara ishin roli i kishës në vend, angazhimi për mbrojtjen e mjedisit, mbrojtjen dhe promovimin e familjes”, tha një deklaratë e Vatikanit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *