Papa: Mesdheu, varrezë masive pa lapidar

16:43 05/12/2021

“Frenoni fundosjen e civilizimit, ndihmoni refugjatĂ«t”

Papa Françesku e konsideroi Mesdheun si njĂ« varrezĂ« masive pa lapidar, referuar numrit tĂ« lartĂ« tĂ« tĂ« mbyturve mes refugjatĂ«ve  dhe emigrantĂ«ve qĂ« vijnĂ« ilegalisht pĂ«r njĂ« jetĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« EuropĂ«.

DeklaratĂ«n e bĂ«ri gjatĂ« vizitĂ«s sĂ« tij, nĂ« ishullin grek Lesbos ku vizitoi kampin mĂ« tĂ« madh tĂ« refugjatĂ«ve nĂ« Greqi, ndĂ«r pikat e para tĂ« pritjes sĂ« refugjatĂ«ve nĂ« vendet e Bashkimit Europian, qĂ« vijnĂ« nga Afrika dhe Lindja e Mesme. Ati i ShenjtĂ« u bĂ«ri thirrje vendeve europiane tĂ« frenojnĂ« atĂ« qĂ« e quajti “fundosje tĂ« civilizimit”. Ai bĂ«ri thirrje qĂ« perĂ«ndimi tĂ« mos ua mbyllĂ« portat atyre qĂ« vuajnĂ«, duke u strukur mes individualizmit pĂ«rjashtues, por tĂ« hapĂ« zemrat shurdhe pĂ«r nevojtarĂ«t.

Papa Françesku zgjodhi fjalë të ashpra për thirrjen e tij, teksa kampi i pritjes në Lesbos mban me mijëra refugjatë dhe emigrantë të strehuar në kushte çnjerëzore. Ky kamp është ndër të parët që u hap në Europë, pas dyndjes së viteve 2015- 2016 pas nisjes së konfliktit në Siri, e që mblodhi refugjatë edhe nga vendet e tjera të trazuara, si Libia, Tunizia, Iraku e Afganistani. Kreu i Kishës Katolike e nisi turin e tij 5-ditor të Enjten në Qipro.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *