Papa paralajmëron vizitë në Republikën Demokratike të Kongos dhe në Sudanin e Jugut

papa paralajmeron vizite ne republiken demokratike te kongos dhe ne sudanin e jugut
papa paralajmeron vizite ne republiken demokratike te kongos dhe ne sudanin e jugut

Papa Françesku thotë se do të udhëtojë në Republikën Demokratike të Kongos dhe Sudanin e Jugut në fillim të shkurtit.

Kreu i Kishës Katolike e tha këtë në një videokonferencë me studentët afrikanë të martën.

Udhëtimi në vendet afrikane fillimisht ishte planifikuar për në fillim të korrikut të këtij viti, por u anulua pak më parë për shkak të problemeve shëndetësore të Françeskut.

“Më është dashur të anuloj udhëtimin sepse doktori im nuk më lejonte në atë kohë. Por tani mund të eci përsëri pak, duke përdorur bastunin”, shpjegoi më tej 85-vjeçari.

Papa ka kohë që po lufton me një sëmundje të gjurit, për këtë arsye ai ka qenë vazhdimisht i kufizuar në një karrige me rrota dhe nuk është në gjendje të festojë vetë ceremonitë e kishës.

Kohët e fundit ai ka përdorur përsëri një shkop ecjeje më shpesh gjatë daljeve publike.

Selia e Shenjtë nuk e ka konfirmuar ende zyrtarisht datën e re të udhëtimit.

Sipas Françeskut, vizita që zgjati disa ditë në Kongon Katolike dhe në Sudanin e Jugut ishte planifikuar fillimisht për në fund të janarit.

Megjithatë, një ambasador e kishte këshilluar shkurtin, pasi moti ishte ende shumë i paqëndrueshëm në janar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts