Paqeruajtësit indonezianë lehtësojnë tensionin kufitar Izrael-Liban

Paqeruajtësit indonezianë që shërbejnë në Forcat e Përkohshme të OKB-së në Liban (UNIFIL) kanë ndihmuar në lehtësimin e tensioneve midis ushtrisë izraelite dhe libaneze në kufi.

Komandanti i UNIFIL Garuda, kontingjenti kolonial, Amril Haris Isya Siregar në një deklaratë dje vonë tha se tensionet në zonën “Linja Blue” filluan me ndërtimin e një rruge të re nga Forcat e Armatosura Libaneze (LAF) në një vend të quajtur Pika e Përkohshme (TP) zona 35.

“Ndërtimi i rrugës së re është duke u zhvilluar, pasi ka akoma shumë mina në zonën kufitare të Libanit”, tha Siregar.

Në protestë kundër ndërtimit të rrugës, ushtria izraelite dërgoi tri tanke Merkava dhe një grup ushtarësh.

Komandanti tha se ushtria libaneze u përgjigj duke dërguar 20 pjesëtarë të personelit të armatosur dhe vendosi snajperë në çatinë e një shtëpie të vogël në zonën e ndërtimit të rrugës.

“Për të lehtësuar situatën, personeli i Task Forcës Indobatt XXIII-O/UNIFIL, të cilët ishin në roje në zonat TP35 dhe TP36, raportuan në komandën e sipërme dhe menjëherë u përgjigjën nga selia e UNIFIL-së”, tha ai.

Siregar tha se Task Forca dërgoi 47 pjesëtarë të personelit të batalionit (BMR) për të vendosur një bllokadë në zonat për të parandaluar incidente të padëshiruara.

“E udhëzova të gjithë personelin të zgjasë kohën për instalimin e bllokadës dhe të jetë gjithnjë vigjilent ndaj të gjitha rezultateve më të këqija të mundshme dhe të parandalojë që çdo gjë të padëshiruar të ndodhë duke marrë parasysh numrin e madh të civilëve që vijnë në zonë”, shtoi ai.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *