Para takimit me Putinin, Biden zotohet për forcimin e raporteve me vendet demokratike

Presidenti amerikan, Joe Biden tha se nuk ka asnjë dyshim për vendosmërinë e SHBA-së për të mbrojtur vlerat demokratike, kur ai të mbajë samit javën e ardhshme me presidentin rus, Vladimir Putin.

Para samitit tĂ« 16 qershorit, Biden ka shkruar njĂ« opinion, ku ka theksuar se takimi me Putinin do tĂ« mbahet disa ditĂ« pas diskutimeve me partnerĂ«t dhe aleatĂ«t e Shteteve tĂ« Bashkuara “tĂ« cilĂ«t e shohin botĂ«n nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n mĂ«nyrĂ« siç e sheh SHBA-ja”.

Në këtë opinion, që u publikua në Washington Post, Biden ka shpalosur agjendën dhe qëllimet e tij në udhëtimin që pritet ta zhvillojë në Evropë, që do të jetë udhëtimi i parë jashtë vendit, që prej se është bërë president. Në këtë udhëtim, Biden do të zhvillojë një sërë takimesh me partnerët e SHBA-së, përfshirë ata të grupit të shtatë vendeve më të industrializuara, aleatët e NATO-s, liderët e Bashkimit Evropian. Të gjitha këto takime do të zhvillohen para samitit Biden-Putin.

NĂ« kĂ«tĂ« shkrim, Biden ka folur pĂ«r sfidat e pandemisĂ«, ndryshimet klimatike dhe pĂ«r “aktivitetet e dĂ«mshme” tĂ« KinĂ«s dhe RusisĂ« dhe ka thĂ«nĂ« se “SHBA-ja duhet ta udhĂ«heqĂ« botĂ«n nga njĂ« pozicion i fortĂ«â€. Biden pritet qĂ« tĂ« nisĂ« vizitĂ«n e tij nĂ« EvropĂ« mĂ« 9 qershor, ku fillimisht do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« samitin e G7-Ă«s qĂ« do tĂ« mbahet nĂ« Britani.

Ai tha se kur tĂ« takohet me Putinin nĂ« GjenevĂ«, pas shumĂ« takimeve me aleatĂ«t, do tĂ« jetĂ« e qartĂ« pĂ«r presidentin rus se SHBA-ja dhe miqtĂ« e saj “qĂ«ndrojnĂ« tĂ« bashkuar pĂ«r tĂ« adresuar sfidat qĂ« paraqet Rusia ndaj sigurisĂ« evropiane, duke filluar me agresionin e saj nĂ« UkrainĂ«â€. Presidenti amerikan, Joe Biden ripĂ«rsĂ«riti qĂ«ndrimin se Uashingtoni dĂ«shiron marrĂ«dhĂ«nie tĂ« qĂ«ndrueshme dhe tĂ« parashikueshme me MoskĂ«n, qĂ« do tĂ« lejonte tĂ« dyja shtetet tĂ« punojnĂ« sĂ« bashku nĂ« çështje tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta, siç janĂ« stabiliteti strategjik dhe kontrolli i armĂ«ve.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *