Paralajmërimi i Biden për pushtim të Ukrainës në shkurt/ Ministri Lavrov: Rusia nuk dëshiron luftë, por nuk do të lejojë që interesat e saj të sigurisë të injorohen

paralajmerimi i biden per pushtim te ukraines ne shkurt ministri lavrov rusia nuk deshiron lufte por nuk do te lejoje qe interesat e saj te sigurise te injorohen
paralajmerimi i biden per pushtim te ukraines ne shkurt ministri lavrov rusia nuk deshiron lufte por nuk do te lejoje qe interesat e saj te sigurise te injorohen

Ministri i Jashtëm rus Lavrov ka deklaruar se Rusia nuk dëshiron luftë.

Ky reagim i tij vjen pas paralajmërimit të presidentit të SHBA, Joe Biden se Moska mund të pushtojë Ukrainë muajin e ardhshëm.

Sergej Lavrov, në një komunikim për mediat ruse tha se Kremlini nuk po kërkon konflikt me Kievin, por ritheksoi se Moska nuk do të lejojë që interesat e saj të sigurisë të injorohen.

Ndërkohë të enjten, SHBA dhe NATO iu përgjigjen me shkrim kërkesave të sigurisë të Rusisë që u ngritën në dhjetor pasi Moska ndërtoi trupa pranë kufirit me Ukrainën.

Kryesisht, Rusia dëshiron që NATO të angazhohet për të bllokuar përgjithmonë Ukrainën që të bëhet anëtare e aleancës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts