Paralajmërimi i ‘bosit të parave’ në Angli: Nëse investoni në kriptovaluta, duhet të jeni të përgatitur të humbisni gjithçka!

Kriptovalutat “nuk kanë vlerë të natyrshme” dhe njerëzit që investojnë në to duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë e tyre.

Kështu së paku, siç shkruajnë mediat e huaja, paralajmëron Guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey.

Monedhat dixhitale si bitcoin, eter dhe madje dogecoin kanë qenë në rritje këtë vit.

Por kur është pyetur në një konferencë shtypi rreth rritjes së vlerës së kriptovalutave, Bailey ka thënë: “Ato nuk kanë asnjë vlerë të natyrshme. Kjo nuk do të thotë të thuash se njerëzit nuk u japin vlerë atyre, sepse ato mund të kenë ‘vlerë të ndikuar nga jashtë‘. Por ato nuk kanë ndonjë vlerë të natyrshme”.

“Do ta them përsëri shumë troç”, ka shtuar ai. “Bleni ato vetëm nëse jeni gati të humbni të gjitha paratë tuaja”.

Dhe siç shkruajnë mediat, përcjell Telegrafi, komentet e Bailey i kanë bërë jehonë një paralajmërimi të ngjashëm nga Autoriteti i Sjelljes Financiare të Mbretërisë së Bashkuar.

“Investimi në kripto-asete, ose investime dhe huadhënie të lidhura me to, në përgjithësi përfshin marrjen e rreziqeve shumë të larta me paratë e investitorëve”, kishte thënë vëzhguesi i shërbimeve financiare në janar.

“Nëse konsumatorët investojnë në këto lloje të produkteve, ata duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë e tyre”.

Bailey, i cili ishte më parë shefi ekzekutiv i FCA, ka qenë prej kohësh një skeptik ndaj kriptos.

Njëjtë edhe në vitin 2017, ai thuhet të ketë paralajmëruar: “Nëse doni të investoni në bitcoin, jini të gatshëm të humbni të gjitha paratë tuaja”.

Ndryshe, Bitcoin është rritur mbi 90% këtë vit, pjesërisht falë interesit në rritje nga investitorët institucionalë dhe blerësit e korporatave të tilla si Tesla.

Firma e makinave elektrike bleu Bitcoin me vlerë 1.5 miliard dollarë në fillim të këtij viti dhe vlera e zotërimeve të saj që atëherë është rritur në gati 2.5 miliardë dollarë.

Ndryshe, ithtarët e bitcoin e shohin atë si një rezervë të vlerave të ngjashme me ari për shkak të furnizimit të saj të pakët – vetëm 21 milionë bitcoin mund të ‘minohen’ ndonjëherë – duke argumentuar se kriptovaluta mund të veprojë si një mbrojtje kundër inflacionit ndërsa bankat qendrore në të gjithë botën shtypin para për të ndihmuar ekonomitë e prekura nga coronavirusi.

Sidoqoftë, skeptikët e shohin bitcoin si një ‘flluskë’ tregu që pret të shpërthejë.

Michael Hartnett, strategu kryesor i investimeve në Bank of America Securities, tha se tubimi i bitcoin duket si “nëna e të gjitha flluskave”.

Ndërsa Stephen Isaacs i Alvine Capital mendon se nuk e di se ku do të përfundojë ose si do të përfundojë, por do të përfundojë.

“Dhe kur të mbarojë, do të jetë e shëmtuar sepse nuk do të ketë asgjë atje”.

Ndërkohë, monedhat alternative dixhitale kanë bërë fitime edhe më të mëdha se bitcoin.

Ether, ka parë rritje prej më shumë se 360% deri më sot, ndërsa kriptoja dogecoin ka shkuar deri më 12,500%.

Dhe një ngritje të dogecoin, analistët e kanë lidhur me disa postime në Twitter të të famshmëve si Elon Musk i Tesla dhe Mark Cuban.

Sidoqoftë, David Kimberley, një analist në aplikacionin për investime në Mbretërinë e Bashkuar Freetrade, e përshkroi rritjen e dogecoin si “një shembull klasik i teorisë më të madhe ‘budallaqe’ në lojë”, duke iu referuar praktikës së shitjes së pasurive të mbivlerësuara investitorëve që janë të gatshëm të paguajnë një çmim më të lartë.

Në të njëjtën kohë, bankat qendrore po shqyrtojnë nëse do të emetojnë monedhat e tyre dixhitale.

Muajin e kaluar, Banka e Anglisë nisi një forcë të përbashkët pune me Thesarin që synon të eksplorojë monedhat dixhitale të bankës qendrore, ose CBDC.

Një monedhë e tillë do të ekzistonte krahas parave të gatshme dhe depozitave bankare në vend se t’i zëvendësonte ato, tha banka.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *