Paralajmërimi i CIA-s: Kërcënimi rus për armët taktike bërthamore nuk duhet të merret “lehtë”

Shtetet e Bashkuara nuk e marrin lehtë mundësinë që Rusia të kërkojë të përdorë një armë bërthamore taktike në Ukrainë, ndërsa Moska vazhdon të përballet me vështirësi në fushën e betejës, tha të enjten drejtori i CIA-s, Bill Burns.

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, ai tha në komentet publike në Institutin e Teknologjisë në Gjeorgji.

CIA “e shikon këtë me shumë vëmendje”, tha Burns. Por ai theksoi se SHBA-ja ende nuk ka parë ndonjë shenjë se Rusia po përgatitet të ndërmarrë një hap të tillë, shkruan CNN.

“Ndërsa ne kemi parë disa qëndrime retorike nga ana e Kremlinit për kalimin në nivele më të larta të alarmit bërthamor, deri më tani nuk kemi parë shumë prova praktike të llojit të dislokimeve apo dispozitave ushtarake që do ta përforconin këtë shqetësim – por ne e shikojmë këtë me shumë vëmendje”, tha Burns.
Megjithatë, në të njëjtat komente, Burns paralajmëroi se presidenti rus Vladimir Putin është bërë gjithnjë e më i izoluar dhe “oreksi i tij për rrezik është rritur ndërsa kontrolli i tij mbi Rusinë është shtrënguar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.