Paralajmëron Erdogan: Turqia nuk do të miratojë anëtarësimin e Suedisë në NATO, nëse vazhdon të strehojë terroristët

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se Turqia nuk do të heqë dorë nga kundërshtimi i saj për anëtarësimin e Suedisë në NATO, nëse nuk ndalon strehimin e grupeve që Ankaraja i konsideron si terroriste.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësimin në NATO vitin e kaluar, duke hequr dorë nga politikat e vjetra të mos-angazhimit ushtarak pas pushtimit rus të Ukrainës.

Aplikimet për anëtarësim duhet të miratohen nga të gjithë anëtarët e NATO-s, por Turqia dhe Hungaria ende nuk e kanë pastruar ofertën e Suedisë.

Turqia ka thënë vazhdimisht se Suedia duhet të ndërmarrë hapa shtesë kundër mbështetësve të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe anëtarëve të një rrjeti që Ankaraja mban përgjegjës për një përpjekje për grusht shteti të vitit 2016. Turqia i trajton të dy grupet si organizata terroriste.

Gjithashtu Turqia pret që Suedia të ndalojë strehimin e anëtarëve të të dy grupeve, tha Erdogan në një fjalim pas një takimi të kabinetit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts