Paralelizmi me Kosovën shkakton debat në ‘Open’/ Historiani: Izraeli s’është Serbi, por autokton. Topulli: Izraelitët, gjak sllav

paralelizmi me kosoven shkakton debat ne open historiani izraeli seshte serbi por autokton topulli izraelitet gjak sllav
paralelizmi me kosoven shkakton debat ne open historiani izraeli seshte serbi por autokton topulli izraelitet gjak sllav

Altin Zaloshnja, pedagog i Historisë së Civilizimeve dhe Qeverisjes nga SHBA ka reaguar në lidhje me paralelizmin që bëri sot në ‘Open’ Justinian Topulli, ish-kryetar i Lidhjes së Hoxhallarëve të Shqipërisë se Palestina ishte Kosova dhe Izraelit ishte Serbia.

Në një lidhje përmes skype historiani u shpreh kundër kësaj deklarate, ndërsa shtoi se izraelitët janë autoktonë në territorin e tyre. Ndërkohë në studio pati përplasje.

DISKUTIMI
Altin Zaloshnja:
Historia nisi më herët. Ai argumenti që u bë aty se shqiptarët e Kosovës përfaqësojnë Palestinezët, është e gabuar. Është Davidi ai që e bëri shtetin. Pavarësisht se kjo mund të thuhet se ka pasur një minoritet hebre në tokat e premtuara, qoftë gjatë kohës që bizantinëve, apo të kryqëzatave apo perandorisë otomane. Po ishin pakicë, por gjithmonë ka pasur hebrenj. Historia nuk ka nisur në shekullin e XX. Për shkak të kësaj arsye, për shkak se shqiptarët kanë qenë autoktonë, më afër janë me hebrenjtë.

Topulli: Palestinezët janë autoktonë. Ti e përmende mirë se i kanë përzënë të krishterët, por jo myslimanët. Çfarë pamje kanë semitët e sotëm. Ata janë konvertuar. Izraelitët e sotëm nuk janë izraelitë, por jude. Ata nuk janë gjak i Davidit apo i Mosiut, por gjak sllav. Lidhja e tyre me Palestinën është religjioze dhe jo gjenetike. Arabët semitë me izraelitët semitë, janë më afër më njeri-tjetrit. Hostira nis në shekullin e XX. S’mund të kthejmë historinë e pellazgëve. Jam shumë i qartë.
Zaloshnja: The se shqiptarët janë të ngjashëm me arabët.

Topulli: Arabët nuk janë të ardhur aty, por autoktonë
Zaloshnja: Po ku kanë qenë?
Topulli: Po janë autoktonë.
Zaloshnja: U tha dhe në studio, kjo gjë që ka ndodhur ka dorën e Iranit pas. E tha dhe presidenti Biden. Ajo që po ndodh, ajo që Hamasi bëri, dhimbja është për njerëzit, për të dy palët. Ata që e vuajnë janë njerëzit. Mund të jenë vrarë 900 hebrenj, por do të vriten më tepër palestinezë. Është c çmenduri kjo që Hamasi bëri. Ata bashkëpunojnë me armikun heretik të fesë. Fakt është ky që Irani financon Hamasin, i jep 100 mln në vit. Gazën e kanë marrë me dhunë. Ata banorë aty jetojnë në terror. Irani është i shtyrë nga të tjerët, që për të tensionuar situatën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts