Paraliza politike në SHBA pengon ofensivën e Kievit, Sky News: Ukraina mund të mos marrë më armët që i nevojiten 

paraliza politike ne shba pengon ofensiven e kievit sky news ukraina mund te mos marre me armet qe i nevojiten

Paraliza aktuale politike në SHBA është “potencialisht e dëmshme” dhe mund të kërcënojë mbështetjen e ardhshme për Ukrainën, ka paralajmëruar një ish-diplomat britanik.

Lordi Darroch, ish-ambasador i Mbretërisë së Bashkuar në SHBA, i tha Sky News se gara për të zëvendësuar Kevin McCarthy si kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve, pasi ai u rrëzua në fillim të kësaj jave, mund të “vazhdojë për një kohë të gjatë”.

“Ka probleme reale për Ukrainën, sepse amerikanët ofrojnë rreth 90% të pajisjeve ushtarake që arrijnë në Ukrainë,” tha ai.

“Unë nuk e besoj veten se Evropa ka kapacitetin për ta mbushur atë. Kështu që së shpejti, ato furnizime do të fillojnë të mbarojnë.” Darroch tha se ekziston gjithashtu një “problem afatgjatë” kur bëhet fjalë për mbështetjen amerikane për Ukrainën.

“Nuk janë vetëm disa republikanë të krahut të djathtë që kundërshtojnë ndihmën e mëtejshme për Ukrainën,” shpjegoi ai, duke shtuar: “Ka shumë presion nga radhët e votuesve republikanë për ta ndaluar këtë, dhe ky presion është i dukshëm.”

Pa mbështetjen e mëtejshme perëndimore, kryesisht nga SHBA, Kievi do ta kishte “shumë të vështirë” të vazhdonte luftën në një afat të gjatë, tha Darroch.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts