Parashikuesit: Stuhia tropikale Nicholas niset drejt Gjirit të Meksikës

Stuhia tropikale Nicholas pritej të forcohej teksa drejtohej për në Bregun e Gjirit të dielën, duke kërcënuar me shi të fortë dhe përmbytje në zonat bregdetare të Teksasit, Meksikës dhe Luizianës, raporton AP.

Parashikuesit në Qendrën Kombëtare të Uraganeve në Miami thanë se një paralajmërim për stuhi dhe u lëshua për një pjesë të Teksasit, ndërsa paralajmërimet e stuhisë tropikale u lëshuan për zonat bregdetare të Teksasit. Nicholas pritet të prodhojë reshje totale prej (13 deri në 25 centimetra), me sasi maksimale të izoluara prej 15 inç, në pjesë të Teksasit bregdetar në Luiziana jugperëndimore të dielën deri në mesjavë. Ora e uraganit u lëshua për bregdetin e Teksasit nga Port Aransas në Sargent.

Stuhia pritej të sillte reshjet më të mëdha në perëndim të vendit ku Uragani Ida goditi Luizianën dy javë më parë. Megjithëse parashikuesit nuk prisnin që Luiziana të vuante përsëri nga erërat e forta, meteorologu Bob Henson në Yale Climate Connections parashikoi se reshjet e shiut ende mund të pllakosin vendet ku uragani përmbysi shtëpitë, paralizoi infrastrukturën elektrike dhe të ujit dhe la të paktën 26 persona të vdekur.

“Mund të ketë disa centimetra shi në juglindje të Luizianës, ku goditi Ida,” tha Henson në një email.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *