Parlamenti britanik nënshkruan një deklaratë të përbashkët në mbështetje të kryengritjes iraniane

parlamenti britanik nenshkruan nje deklarate te perbashket ne mbeshtetje te kryengritjes iraniane

Parlamenti britanik nënshkroi një deklaratë të përbashkët në mbështetje të kryengritjes iraniane. Deklarata e përbashkët e 525 anëtarëve të Dhomës së Komunave dhe Lordëve të Anglisë nga të gjitha partitë në mbështetje të kryengritjes së popullit iranian dhe planit 10-pikësh të zonjës Maryam Rajavi. Përfaqësuesit e popullit britanik theksuan se: Dënojmë vazhdimin e ndërhyrjeve të regjimit në rajon dhe gjithashtu në Evropë, duke përfshirë aktivitetet terroriste dhe kibernetike në Shqipëri.

525 përfaqësues të Dhomës së Komunave dhe Lordëve të Anglisë njoftuan në një deklaratë të përbashkët se: Që 8 muaj më parë, Irani po përjeton një kryengritje të gjerë popullore që kërkon liri dhe demokraci. Më shumë se 750 protestues u vranë dhe 30 mijë njerëz u arrestuan. Ndërsa çdo ndryshim duhet të vijë nga populli iranian dhe rezistenca e tij, komuniteti ndërkombëtar ka përgjegjësinë e tij. Ne besojmë se është populli i Iranit ai që vendos për të ardhmen e tyre. Programi prej 10 pikash i zonjës Maryam Rajavi, presidentes së Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, i shpallur dy dekada më parë dhe përfshin zgjedhje të lira, lirinë e fjalës dhe tubimin, heqjen e dënimit me vdekje, barazinë gjinore, ndarjen e fejes nga shteti, dhe autonomia e kombësive të Iranit dhe Iranit jo-bërthamore, përmban të njëjtat vlera.

Kjo është ajo që ne mbrojmë në vendet demokratike. Ne dënojmë vazhdimin e ndërhyrjeve të regjimit në rajon dhe gjithashtu në Evropë, përfshirë aktivitetet terroriste dhe kibernetike në Shqipëri. Ne i kërkojmë komunitetit ndërkombëtar të qëndrojë pranë popullit iranian në përpjekjet e tyre për të ndryshuar dhe për të ndërmarrë hapa vendimtarë kundër regjimit aktual.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts