Parlamenti i Portugalisë miraton projektligjin që legalizon eutanazinë

Parlamenti i Portugalisë ka miratuar një projekt-ligj të rishikuar që legalizon eutanazinë për njerëzit e sëmurë dhe të plagosur rëndë.

Sipas medieve të huaja legjislacioni kërkon ende nënshkrimin e presidentit të Portugalisë, Marcelo Rebelo de Sousa për t’u bërë ligj, dhe dihet se ai ka rezerva të thella për këtë vendim.

Nëse ai nënshkruan versionin e dytë të projektligjit, Portugalia do të bëhet një nga vendet e pakta në botë që i lejon procedurat.

Vetëm Belgjika, Luksemburgu, Holanda dhe Spanja kanë legalizuar format e eutanazisë.

Parlamenti miratoi versionin e parë të projektligjit në janar, por u refuzua nga Gjykata Kushtetuese e vendit pas një kërkese rishikimi nga presidenti Rebelo de Sousa.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.