Partia e Merkel fiton landin e Saksonisë

11:51 07/06/2021

Rezultati  shihet si prova e fundit e madhe pĂ«rpara zgjedhjeve kombĂ«tare nĂ« Shtator

Zgjedhjet para federale të zhvilluara në landin e Saksoni-Anhalt partia e kancelares Angela Merkel ka arritur që të dali forca kryesore. Sipas rezultateve paraprake, CDU ka fituar 37,1% të votave duke përmirësuar kështu ndjeshëm zgjedhjet e vitit 2016 ku Merkel arriti të siguronte vetëm 29.8% të votave.

PjesĂ«marrja nĂ« kĂ«to zgjedhje ishte fillimisht mĂ« e ulĂ«t se pesĂ« vite mĂ« parĂ«, me vetĂ«m 1.8 milionĂ« votues e dhanĂ« votĂ«n pĂ«r parlamentin e ri. Kurse partia tjetĂ«r, AfD, qĂ« konsiderohej rivalja kryesore e CDU, arrin vetĂ«m 20,9% tĂ« votave, njĂ« rĂ«nie kjo krahasuar me rezultatin e zgjedhjeve tĂ« fundit, 24,3%. TĂ« Gjelbrit, njĂ« nga forcat pretendente  dhe qĂ« nĂ« shkallĂ« federate nĂ« Gjermani kanĂ« rezultate tĂ« mira elektorale, nĂ« kĂ«tĂ« land kanĂ« arritur vetĂ«m 6,5%.

 Sekretari i PĂ«rgjithshĂ«m i CDU-sĂ«, Paul Ziemiak e quajti fitoren e CDU-sĂ« njĂ« rezultat sensasional duke marrĂ« parasysh edhe kritikat me tĂ« cilat Ă«shtĂ« pĂ«rballur partia gjatĂ« kohĂ«ve tĂ« fundit.

Zgjedhjet në landet individuale janë njëkohësisht edhe një paralajmërues i rëndësishëm i prirjes për zgjedhjet kombëtare. Një fitore e qartë e Bashkimit Kristian Demokrat do të shihej si sinjal se udhëheqësi i saj i ri, Armin Laschet, mund të shpresojë për përkrahje si nga konservatorët, ashtu edhe nga forcat e qendrës në përpjekje për të mbajtur pushtetin edhe pas largimit të Merkel nga posti i kancelares pas 16 vitesh.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *