Partia Socialiste depoziton në Kuvend amendamentin për zgjatjen e mandatit të Vetingut
Partia Socialiste ka depozituar në Kuvend amendamentin për zgjatjen e mandatit të organeve të Vetingut.

Partia-Socialiste-compressor-590x354-537x354

Sipas amendamentit kushtetues, parashikohet që mandati i Komisionerit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerit Publik të përfundojnë në 31 dhjetor të vitit 2024.

Kujtojmë që mandati i organeve të Vetingut përfundonte në vitin 2022.  Tanimë mazhoranca do të kërkojë votat e opozitës, pasi ndryshimet kushtetuese kërkojnë së paku 93 vota pro për të kaluar në Kuvend.

Kryeministri Rama deklaroi sot se procesi i pastrimit në drejtësi nuk mund të ndërpritet, duke shtuar se reforma në drejtësi bazohet në partneritet me SHBA-të.

amendamenti

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *