Pas BE, Parlamenti francez miraton legjislacionin që ashpërson politikën ndaj emigrantëve. Çfarë parashikohet

pas be parlamenti francez miraton legjislacionin qe ashperson politiken ndaj emigranteve cfare parashikohet

Parlamenti francez ka miratuar legjislacionin që ashpërson politikën franceze të imigracionit pas disa muajsh debate politike. Projektligji i amenduar u mbështet si nga partia qendrore e Rilindjes e presidentit Emmanuel Macron dhe nga National Rally (RN) e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Vota ndau partinë e Macron dhe ministri i shëndetësisë Aurélien Rousseau njoftoi se do të jepte dorëheqjen. Partitë e krahut të majtë akuzuan Macron për lëshime ndaj së djathtës ekstreme. Një draft i mëparshëm u refuzua nga Parlamenti javën e kaluar, nga Tubimi Kombëtar si dhe nga e majta.

Si kundërpërgjigje, qeveria riformuloi projektligjin, duke i bërë disa nga dispozitat e tij më të ashpra. Legjislacioni i ri e bën më të vështirë për migrantët sjelljen e anëtarëve të familjes në Francë dhe vonon aksesin e tyre në përfitimet sociale.

Ai gjithashtu ndalon mbajtjen e të miturve në qendrat e paraburgimit. Një dispozitë e diskutueshme diskriminon midis qytetarëve dhe migrantëve, madje edhe atyre që jetojnë në vend ligjërisht, në përcaktimin e përshtatshmërisë për përfitime.

Versioni më i ashpër u propozua nga parti të krahut të djathtë, të cilët e mbështetën atë të hënën. Zonja Le Pen përshëndeti projektligjin e ndryshuar, duke e quajtur atë një “fitore ideologjike” për të djathtën ekstreme. “Ky është projektligji ynë,” tha Eric Ciotti, lideri i partisë republikane të krahut të djathtë. Ai e quajti atë “të vendosur dhe të guximshëm”.

Por të majtët thanë se Macron po mundësonte ekstremin e djathtë. “Historia do t’i kujtojë ata që tradhtuan bindjet e tyre,” tha kreu i Partisë Socialiste Olivier Faure. Drejtuesit e të paktën dy zonave të udhëhequra nga e majta, Seine-Saint-Denis dhe Lot, thanë se do të refuzonin të zbatonin dispozitat e ligjit për përfitimet për joshtetasit. Votimi francez erdhi disa orë përpara një marrëveshjeje të BE-së për të reformuar sistemin e azilit në 27 shtetet anëtare të bllokut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts