Pas deklaratave për luftën në Ukrainë, “Tik-tokerit” të famshëm rus i bie të fikët sapo merr thirrjen për t’u rekrutuar në ushtri

Një yll rus i TikTok u duk se u rrëzua në skenë pasi iu dorëzua një thirrje për t’u bashkuar me ushtrinë. Xolidayboy, emri i vërtetë i të cilit Ivan Minayev, iu dorëzuan dokumentet në një aeroport jugor rus të hënën.

Menjëherë pas kësaj, ai u duk se humbi vetëdijen gjatë një shfaqjeje në qytetin jugor të Stavropolit. Z. Minayev ka lindur në qytetin port të Sevastopol në Krime, i pushtuar nga Rusia në vitin 2014 dhe u transferua në Moskë në vitin 2020. “Xolidayboy” është i njohur për imazhin e tij publik, i cili në mënyrë të pazakontë për meshkujt në Rusi përfshin veshjen e grimit dhe lyerjen e thonjve.

Ai u dërgua në spital pas rënies dhe raportohet se nuk është në gjendje të rëndë. Ditë përpara se të dërgohej thirrja, Ekaterina Mizulina, kreu i Ligës së Internetit të Sigurt, kundërshtoi publikisht videot “pro-ukrainase” të postuara nga zoti Minayev në mediat sociale. Në klipe, Xolidayboy dukej se e quante veten “ukrainas” dhe tha se aneksimi rus i Krimesë nuk e kishte përmirësuar jetën për banorët e Krimesë.

Zonja Mizulina ka kritikuar dhe kërcënuar të tjerë të famshëm dhe blogerë rusë të akuzuar për pikëpamje kundër luftës. Ajo ka bërë thirrje më parë që një tjetër TikToker, Danila Milokhin, të rekrutohej në ushtri për shkak të “deklaratave rusofobike”, që thuhet se e bënë atë të largohej nga vendi.

Në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, trupa që kryeson zonja Mizulina i kërkoi Roskomnadzor, mbikëqyrësit të medias ruse, të bllokojë disa faqe Wikipedia, duke përfshirë “Krimet e luftës gjatë pushtimit rus të Ukrainës” dhe “masakrën e Bucha” gjoja informacione të rreme. Menaxhmenti i Xolidayboy akuzon zonjën Mizulina se ka përdorur rastin e tij për përfitim publik të postit të saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts