Pas deklaratave të Macron, Bashkimi Evropian vendos të mos rinovojë kontratën e vaksinave me AstraZeneca

Bashkimi Evropian ka vendosur të mos rinovojë një vendim sipas të cilit AstraZeneca të furnizojë me vaksinën e saj të koronavirusit pas qershorit.

Sipas mediave të huaja, vendimi vjen ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron tha se blloku do të përqendrohet në vaksina nga kompani të tjera farmaceutike në të ardhmen.

Ai ndjek një mosmarrëveshje të profilit të lartë me kompaninë farmaceutike rreth furnizimit të vaksinave në BE më parë këtë vit.

Një ditë më parë, Komisioni Evropian “hodhi” mbështetjen e tij pas vaksinës së Pfizer-BioNTech duke nënshkruar një zgjatje të kontratës për 1.8 miliard doza të mundshme deri në vitin 2023.

Thierry Bretón, Komisioneri Evropian i Tregut të Brendshëm, tha se dështimi i AstraZeneca për të dhënë numrin e vaksinave të rëna dakord në kontratën e saj ishte “në thelb” arsyeja pse BE kishte një fillim më të ngadaltë të vaksinimit të saj në muajt e parë të vitit.

“Ne nuk e kemi rinovuar porosinë për pas qershorit. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë”, ka thënë Bretón në radion franceze France Inter.

BE thotë se AstraZeneca dorëzoi 29.8 milionë doza në BE në tremujorin e parë të vitit, me 70 milionë të tjera që pritet të arrijnë në tremujorin e dytë.
Dhe kjo shifër vlerësohet si shumë e vogël kur krahasohet me 400 milionët e rënë dakord për gjashtë muajt e parë të vitit 2021.

Muajin e kaluar Komisioni Evropian nisi veprimet ligjore kundër AstraZeneca për mosrespektimin e kontratës së tij për furnizimin e vaksinave kundër Covid-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *